Pielgrzymka dzieci pierwszokomunijnych do Woli Gułowskiej

17 maja 2013r., w trwającym Białym Tygodniu, dzieci, które w niedzielę 12 maja przystąpiły po raz pierwszy do Komunii Św. wraz z częścią rodziców i opiekunów odbyły tradycyjną pielgrzymkę do sanktuarium maryjnego. Tym razem naszym celem było nieco mniej znane Sanktuarium Matki Bożej w Woli Gułowskiej, zwanej Matką Bożą Gułowską a oficjalnie Patronką Żołnierzy Września 1939 roku.

Sanktuarium tym od wieków opiekują się Ojcowie Karmelici, którzy mają tam też swój klasztor. Wyjazd odbył się w godzinach porannych ? jak zawsze autokarem z niezawodnym panem Czesiem Iwańczukiem. Po dotarciu na miejsce powitał pielgrzymów ojciec Andrzej Żyłka OCarm. duszpasterz w sanktuarium i wikariusz parafii. Po udaniu się do kościoła, o. Andrzej opowiedział historię Cudownego Obrazu oraz kościoła i miejscowości. Po krótkim zwiedzaniu kościoła i otoczenia przyklasztornego, dzieci przygotowały się do Mszy św. poprzez przywdzianie swych białych strojów. O godz. 11-tej rozpoczęła się Msza św. koncelebrowana, której przewodniczył ks. Błażej Woszczek, a kazanie wygłosił o. Andrzej.
Ojcowie Karmelici o także stróże świętego znaku Szkaplerza, który ofiarowała im sama Matka Najświętsza. Ojciec Andrzej opowiedział historię i znaczenie tego świętego znaku oraz zachęcił do jego przyjęcia i wstąpienia do wielkiej Rodziny Szkaplerznej. Wszyscy pielgrzymi wyrazili chęć przyjęcia, dzięki czemu o. Andrzej dokonał tego aktu w sposób uroczysty, przywdziewając także uroczyste szaty karmelitańskie. Każdy uczestnik otrzymał na pamiątkę piękny folder opisujący dzieje i współczesność sanktuarium oraz obrazek z Matką Boża Gułowską.
Po odzianiu szkaplerzem św. i modlitwie dziękczynnej pielgrzymi udali się do podziemi kościoła, gdzie bije cudowne źródło i tam skosztowali prawdziwej wody żywej. Z klasztoru wszyscy udali się do Muzeum ? Pomnika Czynu Bojowego Kleeberczyków. Wola Gułowska i Kock są bowiem miejscami ostatnich walk Wojska Polskiego we Wrześniu 1939 roku, jakich dokonywała na ostatnim skrawku wolnej Polski Samodzielna Grupa Operacyjna ?Polesie? pod dowództwem generała Franciszka Kleeberga. Skapitulował on jako ostatni dopiero 5 października 1939 roku. Muzeum gromadzi cenne zbiory wojenne, które ukazują bohaterstwo i męstwo ostatnich żołnierzy broniących Polski w 1939 roku wobec najazdu dwóch wrogów. Zwiedzano także wystawę dzieł lokalnych twórców ludowych. Po zaczerpnięciu strawy duchowej przyszedł czas na coś dla ciała ? pielgrzymi udali się do domu weselnego na posiłek. Po jego zakończeniu przyszedł czas na formację kulturalno ? patriotyczną. W niedalekiej Woli Okrzejskiej urodził się znany pisarz i laureat literackiej nagrody Nobla ? Henryk Sienkiewicz. W domu jego urodzenia znajduje się pięknie zorganizowane i prowadzone przez państwa Cybulskich muzeum życia i twórczości pisarza. Pani przewodnik w sposób niezwykle ciekawy opowiadała o życiu i twórczości noblisty pośród autentycznych pamiątek jego życia, których ? inaczej niż w wielu innych muzeach ? każdy zwiedzający mógł dotknąć i przy nich się sfotografować. Nie sposób było ominąć Kopca usypanego na cześć Henryka Sienkiewicza, a wędrówka nań sprawiła dzieciom wiele frajdy. Ostatnim punktem pielgrzymowania był Cmentarz Wojenny w Kocku, gdzie spoczywają żołnierze polegli we wrześniowym boju 1939 roku oraz ich niezłomny dowódca generał Franciszek Kleeberg. Po modlitwie nad ich grobami, delegacja dzieci złożyła wieniec i znicz na grobie generała a wszyscy pozostali zapalili znicze na grobach żołnierzy, oddając im hołd i należny szacunek za walkę w obronie Ojczyzny. Na koniec wszyscy uczestnicy wykonali sobie pamiątkową fotografię pod monumentalnym pomnikiem generała Kleeberga, który znajduje się w parku jego imienia na obrzeżach Kocka.
Ten wspólny wyjazd przyniósł wiele doznań, wrażeń i atrakcji ? duchowych, religijnych, historycznych i patriotycznych, dlatego zapewne pozostanie długo w naszej pamięci. (B.W.)

[ 70 zdjęć ]
Dodano: 27 maja 2013 | Kategoria: Galeria zdjęć